همنشین تو از تو به باید تا...

دیروز با یکی از دوستان گفتگوی مفیدی راجع به مسائل مختلف داشتیم. یکی از موضوعاتی که راجع به آن صحبت شد در مورد روابط اجتماعی و دوستانه با افراد بود.

این علی جان ما مشغول گفتن خاطرات متعدد از دوستان خوب و بدش بود. و مدام از این دوستان نقل قولهایی ذکر می کرد. مسئله اینجا بود که اغلب این نقل قول ها حاوی مطالب بد و ناشایستی بود.مثل اینکه فلانی می گفت به راحتی فلان گناه رو بارها انجام داده و می ده.یا اینکه مثلا حاجی فلانی تو بازار می گه زن ها این طوری هستند و اون طوری نیستند...

اینجا بود که من در برابر این نقل قول ها موضع گرفتم و گفتم: علی جون ببین آدم باید توی انتخاب دوست و همنشین براساس یه اصولی رفتار کنه.

 شاید یکی از دلایلی که می توان برای آن ذکر کرد مسئله شکل گیری بینش انسان است.آقای جیم ران در کتاب 5 پازل زندگی به نحوه شکل گیری بینش اشاره می کند  و می گوید بینش از طریق اطلاعاتی که دریافت می کنیم شکل می گیرد.

به علی گفتم: تو از حالا به مدت چهل روز مدام اخبار حوادث روزنامه ها و سایت ها و دادگاه های جنایی رو بخون . به قتل ها و فسادهایی که رخ می ده توجه کن و اخبارش رو پیگیری کن. بعداز چهل روز (کمتر یا بیشتر) متوجه می شه که بینشت نسبت به افراد ، مرد ها و زن ها و خیلی چیزای دیگه تغییر کرده.

اما یکی از موثرترین راه های دریافت اطلاعات که منجر به شکل گیری بینش می شود دوست و همنشین است. همنشین هم به معنای کسی که با آن نشست و برخواست می کنیم. بینشت راجع به ازدواج ، راجع به پول و هر مفهوم دیگه همه تحت تاثیر همنشین و دوستت شکل می گیرد و یا تغییر می کند.

به هر حال بی حکمت نبوده که از قدیم گفتن :

همنشین تو از تو به باید تا تو را عقل و دین بیافزاید.

این هم عکس دو تا همنشین که یکی از یکی خنگ ترند. ;-)

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم دی ۱۳۸۸ساعت 12:8  توسط محمد  |